Jak se liší výběrová káva od komoditní kávy?

Charakteristika komoditní kávy

Komoditní káva je synonymem pro velkovýrobu, která je zaměřena na uspokojení potřeb širokého spektra spotřebitelů. Komoditní káva je určena pro masový trh. Je produkována z průměrných plodů kávovníku a její kvalita se nemusí vyznačovat vysokou úrovní. Káva je také často míchána s jinými druhy kávy, což snižuje její jedinečnost. Tato káva je zpracována a pražena tak, aby dosáhla konzistentní chuti. V důsledku toho může komoditní káva nabízet spíše univerzální profil hořkosti bez výraznějších nuancí.

Výběrová káva: Vrchol kávového umění

Výběrová káva se týká kvalitnější produkce kávy, která je určena pro náročnější zákazníky. Každý zrno je pečlivě vybíráno z nejlepších plodů kávovníku, často ručně sbíráno, aby se zajistila nejvyšší možná kvalita. Tato káva pochází z konkrétních mikroklimat a je známá svou jedinečnou chutí a aromatickým profilem, který odráží její původ. Pražení se provádí s důrazem na zvýraznění specifických charakteristik každého zrna, což vede k široké škále chutí a nuancí, které jsou baleny v menších množstvích pro zachování čerstvosti.

Cenové rozdíly: Proč je výběrová káva dražší?

Cena výběrové kávy je odrazem její exkluzivity a kvality. Důkladný výběr, ruční sběr, specifické pražení a menší šarže jsou faktory, které přispívají k vyšším nákladům na výrobu. Kromě toho, certifikace, zajišťuje, že farmáři dostávají spravedlivou odměnu a že je káva pěstována s ohledem na životní prostředí a sociální podmínky.

Certifikace a udržitelnost v produkci výběrové kávy

Certifikovaná výběrová káva je symbolem kvality a zodpovědnosti. Systémy hodnocení jako SCAA (Specialty Coffee Association of America) a SCAE (Specialty Coffee Association of Europe) poskytují spotřebitelům jistotu, že káva, kterou pijí, prošla přísnými kritérii kvality. Tyto certifikáty také představují závazek farmářů k ekologickému a sociálně odpovědnému způsobu pěstování kávy, což z nákupu výběrové kávy dělá nejen chuťový, ale i etický výběr.Zapomeňte na běžné kávy a dejte šanci jedinečnému zážitku. Naše výběrové kávy nejenom uspokojí vaše chuťové buňky, ale také podpoří spravedlivou a udržitelnou produkci. U nás v eshopu najdete široký výběr šťavnatých zrn, které vám přinesou ten správný šálek štěstí a dobrodruřství. 

Výběrová káva